Sudi Apak Prof. Dr.

Prof. Dr. Sudi Apak

Endüstri Mühendisliği, Finans ve Ekonomi

Name:Sudi Apak Prof. Dr.
Date of birth:
Address:
Phone:+90 212 699 09 90
Email:info@sudiapak.com.tr
1956 yılında Babaeski'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada yaptıktan sonra Kabataş Lisesini (1973), Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (1979), Concordia Üniversitesi Montreal Ekonomi Yüksek Lisansını (1983) ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Doktorasını (1989) tamamladı.

 

26.10.1993'te Uluslararası iktisat ve İktisadi Gelişme dalında "Doçent", 24.02.1999'da Trakya Üniversitesi Muhasebe ve Finansman dalında "Profesör" oldu.

 

Sabancı Holding'te çalıştıktan sonra Emlak Bankası, Tütünbank, EGS Bank ve Etibank'ta Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. (1983-1999)

 

Yurtdışında Türkiye-Kazakistan International Bank, Paris'te Banque du Bosphore, Berlin'de Express Trade Bank, Malta'da EGS Bank'ı kurarak, buralarda Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

 

Dünya Kalkınma Bankalar Birliği (WFDFI) ve İslam Kalkınma Bankaları Birliği (ADFIMI) Başkanlığı'na seçimle gelen ilk Türk Başkan olarak görev yaptı. (1999-2001)

 

Prof. Dr. Sudi APAK'ın yayınlanmış kitaplarının yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası makale, bildiri ve araştırma projesini tamamlamıştır.

 

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcılığı (1999-2000) ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı (2001-2008) yapmıştır.

 

2008-2016 yılları arasında Beykent Üniversitesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2008-2012 yıllarında Senato Üyeliği, 2008-2016 yıllarında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fakülte Kurulu Üyeliği, 2008-2011 yıllarında Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanlığı ve 2011-2016 yıllarında Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

 

APAK, Esenyurt Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olup, şu an da üniversitenin rektörlüğünü yapmaktadır.

 

APAK, Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Bağımsız Denetçidir.

 

APAK, evli ve bir kız çocuk babası olup, İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir.

Kişisel Bilgiler

-

1. Ödüller

Uluslararası ve/veya Ulusal Kazanılan Ödüller
 
İslam Kalkınma Bankası Birliği Dönem Başkanlığı (ADFIMI) (29.10.1999–13.12.2000)
 
Dünya Kalkınma Bankaları Birliği Dönem Başkanlığı (WFDFI) (29.10.1999–13.12.2000)
 
ADFIMI Yıllık Genel Kurul Toplantıları, ADFIMI Yıllık Genel Kurulunda Başkan Sıfatı ile Oturum Başkanlığı
Cidde, Suudi Arabistan (30–31 Ekim 1999)
Beyrut, Lübnan (04–05 Kasım 2000)
 
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Akademik Bilim ve Teşvik Ödülü (2001, 2002, 2005, 2006 ve 2007 yılları
 
Türkiye Yerel Televizyonlar Birliği Halk Kahramanları Projesi Kırklareli İli Ödülü, Ankara. (2001)
 
Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 25.Yıl Meslek Ödülü (2004)
 
Sami Fruscio Ödülü (2015)

-

2. Ulusal Mesleki Kuruluşlara Üyelikler

Finans Kulüp – Yönetim Kurulu Üyesi
Muhasebe ve Finansman Öğretim Üyeleri Derneği (MUFAD) – Yönetim Kurulu Üyesi
Muhasebe ve Finansman Tarihçileri Derneği (MUFTAD) – Yönetim Kurulu Üyesi
İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) – Yönetim Kurulu Üyesi
Türkiye Ekonomi Kurumu
Makine Mühendisleri Odası (MMO)
Yöneylem Araştırması Derneği
Yeminli Mali Müşavirler Odası (YMMO)
Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği (TMUD)
Uluslararası Stratejik Yönetim ve Yöneticiler Derneği (USYYD)

-

3. Uluslararası Mesleki Kuruluşlara Üyelikler

American Institue of Industrial Engineers(AIIE) – Montreal Chapter
Association of Chartered Institue of Bankers (ACIB) – Londra
Academy of Accounting Historians (AAH) – Board Member (Turkish Branch)
American Chamber of Commerce (AMChcm)
International Federation of Accountants (IFAC) – New York
Turkish American Business Association (TABA)

-

4. İş Tecrübesi

1) Concordia Üniversitesi, Montreal
Ekonomi Bölümü Araştırma Asistanı (01.09.1979-30.06.1981)
 
2) Dalhousie Üniversitesi
Halifax – Araştırmacı (01.09.1981-31.01.1983)
 
3) Lassa A.Ş.
Planlama Uzmanı (09.07.1983-01.05.1985)
 
4) Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.
Planlama ve Yatırımlar Dairesi Uzmanı ve Finansman Danışmanı (01.05.1985-20.04.1987)
 
5) T. Emlak Bankası A.Ş.
Krediler Müdürü (20.04.1987-01.06.1989)
Ataköy Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi (01.01.1988-31.05.1989)
 
6) T. Emlak Bankası A.Ş.
Amsterdam Temsilcisi (01.06.1989-01.09.1990)
 
7) Tütüncüler Bankası (Yaşarbank) A.Ş.
Dış İlişkiler Müdürü (01.09.1990-05.02.1992)
 
8) T. Emlak Bankası A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi (Dış İşlemler, Otomasyon) (05.02.1992-01.02.1994)
 
– Banque du Bosphore Paris
Yönetim Kurulu Üyesi (01.03.1992-31.01.1994)
 
– Türkiye Kazakhstan International Bankası
Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı (01.08.1992-31.01.1994)
 
– Fame City
Yönetim Kurulu Üyesi (01.04.1993-31.01.1994)
 
– Avrupa Konut Yapımcıları Birliği
Türkiye Temsilcisi (01.03.1992-31.01.1994)
 
– Türkiye-İran-Pakistan Arasındaki Ekonomik İşbirliği Örgütünün Bankacılık Toplantısı
Heyeti Başkanı, Karaçi ve Ankara (01.08.1991-31.05.1992)
 
9) Tütüncüler Bankası (Yaşarbank) A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı (Dış İşlemler, Menkul Kıymetler) (01.02.1994-01.10.1994)
 
10) Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Bölümü
Dekan Yardımcısı (10.1994-10.1995)
 
11) EGS Bank A.Ş.
Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi (Dış İlişkiler, Finansal Ürünler Yurtdışı Şube İzinleri) (01.10.1995-25.02.1999)
 
EGS Yatırım A.Ş. ve EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Yönetim Kurulu Üyesi (01.05.1997-30.11.1998)
 
12) ADFIMI – İslam Kalkınma Bankası’na Bağlı Bankalar Birliği
Genel Başkanlığı (29.10.1999-13.12.2000)
 
13) WFDFI – Dünya Kalkınma Bankaları Birliği
Dönem Başkanlığı (29.10.1999-13.12.2000)
 
14) Trakya Üniversitesi
Öğretim Üyesi (25.02.1999-31.08.2008)
Rektör Yardımcılığı (01.09.1999-01.01.2001)
Dekanlık (19.02.2001- 31.08.2008)
T.Ü.Yönetim Kurulu Üyesi (19.02.2001-31.08.2008)
T.Ü. Senato Üyesi (03.03.1999-31.08.2008)
İİBF Yönetim Kurulu Üyesi (25.02.1999-31.08.2008)
İİBF Fakülte Kurulu Üyesi (25.02.1999-31.08.2008)
İşletme Bölümü Başkanlığı (25.02.1999-20.02.2001 (01.06.2004-04.07.2006)
Eğitim Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi (24.02.2006-31.08.2008)
Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Yönetim Kurulu Üyesi (10.07.2006-31.08.2008)
T.Ü. Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi (25.02.1999-31.08.2008)
T.Ü. Vakfı İcra Kurulu Başkanı (25.02.1999-01.07.2004)
T.Ü. Teknoparkı Yönetim Kurulu Üyesi (01.09.2007-31.08.2008)
 
15) Beykent Üniversitesi
Öğretim Üyesi (01.09.2008-01.02.2016)
Senato Üyesi (01.09.2008-01.06.2012)
İİBF Fakülte Kurulu Üyesi (01.09.2008-01.02.2016)
Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanlığı (01.09.2008-30.08.2011)
Bankacılık ve Finans Bölüm Başkanlığı (01.09.2011-01.02.2016)
 
16) Esenyurt Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi (05.04.2016 -…..)
Rektör (2017-…..)

-

5. Akademik Unvanlar

Doçentlik: Gebze Y.T.E., Uluslararası Ekonomi ve Gelişme Ekonomisi, 1993
Profesörlük: Trakya Üniversitesi, Muhasebe ve Finansman, 1999
Beykent Üniversitesi, Uluslararası Ticaret, 2008
Beykent Üniversitesi, Bankacılık ve Finans, 2011
Halen: Esenyurt Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği, 2016

-

6. Öğrenim Durumu

Lise: Kabataş Erkek Lisesi, 1973
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği, 1979
Yüksek Lisans: Kanada Montreal, Concordia Üniversitesi Ekonomi, 1983
Doktora: Boğaziçi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1989

-

7. Özgeçmiş

1956 yılında Babaeski’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada yaptıktan sonra Kabataş Lisesini (1973), Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (1979), Concordia Üniversitesi Montreal Ekonomi Yüksek Lisansını (1983) ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Doktorasını (1989) tamamladı.

 

26.10.1993’te Uluslararası iktisat ve İktisadi Gelişme dalında “Doçent”, 24.02.1999’da Trakya Üniversitesi Muhasebe ve Finansman dalında “Profesör” oldu.

 

Sabancı Holding’te çalıştıktan sonra Emlak Bankası, Tütünbank, EGS Bank ve Etibank’ta Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. (1983-1999)

 

Yurtdışında Türkiye-Kazakistan International Bank, Paris’te Banque du Bosphore, Berlin’de Express Trade Bank, Malta’da EGS Bank’ı kurarak, buralarda Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

 

Dünya Kalkınma Bankalar Birliği (WFDFI) ve İslam Kalkınma Bankaları Birliği (ADFIMI) Başkanlığı’na seçimle gelen ilk Türk Başkan olarak görev yaptı. (1999-2001)

 

Prof. Dr. Sudi APAK’ın yayınlanmış kitaplarının yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası makale, bildiri ve araştırma projesini tamamlamıştır.

 

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcılığı (1999-2000) ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı (2001-2008) yapmıştır.

 

2008-2016 yılları arasında Beykent Üniversitesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2008-2012 yıllarında Senato Üyeliği, 2008-2016 yıllarında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fakülte Kurulu Üyeliği, 2008-2011 yıllarında Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanlığı ve 2011-2016 yıllarında Bankacılık ve Finans Bölümü Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

 

APAK, Esenyurt Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olup, şu an da üniversitenin rektörlüğünü yapmaktadır.

 

APAK, Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Bağımsız Denetçidir.

 

APAK, evli ve bir kız çocuk babası olup, İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir.